RÖPORTAJ: EREN HAVLUCU

12. Battle of the DJs heyecanı sürerken yarışmanın iki yıl önceki birincisi Eren Havlucu ile Battle of the DJs hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

-DJ’liğe nasıl ve ne zaman başladın?
2017 Mayıs’ta BODJ’u kazandım, sanırım ondan 1 yıl öncesinde başladım.  Kloster’a gittiğimde dinledim ilk defa bir DJin performansını. Çok hoşuma gitmişti o zaman ve ardından bilgisayarıma kurduğum programla uğraşmaya başladım. İlgilenen arkadaşlarımla birlikte controller aldık ve pratik yaptım. Bir süre sonra eventlerde çalmaya başladım. Bir klüpte ilk çalışımdan 3-4 ay sonra da BODJ’a katıldım.
-Yarışmaya katıldığın dönemde favori tarzın neydi?
O zaman çaldığım tarzla şu an çaldığım arasında farklar var tabi. Daha melodik techno, deep house arasında gidip gelen bir tarzım vardı. Şu anda ise daha çok endüstriyel ve acid çalıyorum denebilir.
-Katılma kararını nasıl aldın?
Boğaziçi’nde okumadım ancak buralarda oturduğum için çevrem okuldan ve yarışmadan haberdarlardı. İlgimin farkında oldukları için onlar sayesinde yarışmadan haberdar oldum ve katılma kararı aldım.
-Katılmak için gönderdiğin sete nasıl hazırlandın?
Finale kaldığım set için aslında sürekli çalarak hazırlandım. Parçalarımı seçtikten sonra belki 15-20 kez denedim kayıt almadan. İyi olduğunu düşündüğüm haliyle de tek seferde kaydederek yarışmaya katıldım.
Parçaların uyumunda özellikle notalara dikkat ettim. Hazırladığım tarzda melodiler ağırlıkta olduğu için notaların uyumunu gözardı etmedim. Kilit noktaların geçişler olduğunu düşündüğümden onlara önem verdim.
-Kazanmaya inancın nasıldı katılırken? Motivasyonun neydi?
Finale kalmak çok farklıydı. Finale kaldıktan sonra önemini kavradım ve daha dikkatli olmaya karar verdim. Kazanacağıma inanıyordum ancak diğer finalistler de çok güzel çaldıkları için biraz endişelenmedim değil.
-Kazanmanın ardından hayatında neler değişti?


O yıl Uniş Akademi’den Ableton eğitimi, DJ controller, Electronica festival’da çalma hakkı gibi ödüller vardı. Özellikle Suma gibi normalde de keyif aldığım bir ortamda çalmak beni çok mutlu etmişti. Şu anda da çevremde müzik yapan arkadaşlarımla yeni oluşumlar peşindeyiz.
Çalmaya devam ediyorum ancak sıklığından ziyade kaliteli olması benim için daha önemli. Müziğime müdahale edilmesini istemiyorum ve buna uygun yerlerde çalıyorum.
-Gelecek için planların neler?
Planım 1 ya da 2 yıl içinde yurtdışında çalmaya başlamak. Buradaki kitledeki değişim de olumlu olsa da Avrupa’daki kitleyi ve mekanları burada bulmak zor. Amacım Almanya ya da Hollanda’da devam etmek.
-Bildiğin üzere bu yıl Battle of DJ’s in 12. Yılı. Katılmayı düşünenlere tavsiyelerin neler?
Müzik türü olarak çevremden techno çalmaktan çekinenleri duyuyorum. Bunu aşmaları gerektiğini düşünüyorum. Ne tarz çalmaktan keyif alıyorlarsa o tarzlı yansıtmaları gerekiyor. Notasına, temposuna, tarzına takılmadan ne istiyorlarsa kendilerini yansıtan bir setle katılmalılar bence. Ben de yarıştığım dönemde çok tecrübeli değildim ancak keyif aldığım şeyi yapmak istedim. Dolayısıyla katılmakla ilgili en ufak heyecan duyan herkes setini kaydedip yarışmaya katılmalı.

Eren Havlucu’ya keyifli sohbeti için teşekkür ediyoruz. 

Siz de yeteneğinizi kanıtlamak ve büyük ödülleri kazanmak için geç kalmadan 12. Battle of DJs için setinizi hazırlayın! Unutmayın son başvuru tarihi 21 Nisan.