Röportaj: Kutay Öksüz

2019 Battle of the DJs için başvuruların başladığı bu günlerde, 2018 birincimiz Kutay Öksüz ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Röportaj: Gökçe Gök – Nilsu Orhan

Dj’lik yapmaya ne zaman ve nasıl başladın?

2 sene önce başladım. Eğitim almadım. Eve aldığım ufak bir setup’la, kurcalayarak, videolar izleyerek kendi kendime öğrendim. Bu yaratıcılığımı iyi etkiledi bence. Çünkü bu işte kendi tarzını yaratmak önemli.

Hangi tarzlarda çalmayı seviyorsun?

Techno ve house çalmayı seviyorum. Başka tarzlarda da çaldığım oluyor ama tercihen techno ve house.

Battle of the DJs yarışmasından nasıl haberin oldu ve katılmaya nasıl karar verdin?

Tam hatırlamıyorum ama facebook etkinliğinde rastladım sanırım. Bir anda katılayım dedim ve katıldım. Hemen yarım saatlik bir set hazırladım ve yolladım. Üzerine çok fazla düşünmedim açıkçası. Çok fazla uğraştım da diyemem çünkü kazanacağımı düşünmüyordum.

Yarışmada olmak nasıl bir deneyimdi senin için?

Hazırlık süreci dediğim gibi biraz hızlı gelişti ama finale kaldığımı öğrenince biraz heyecanlandım ve gerildim. Kaiserdisco’yla tanışmak ve aynı sahnede çalmak ayrı bir şeydi. Boğaziçi’nin ortamı ve atmosferi de çok hoştu.

Yarışmayı kazanmanın üzerinden bir sene geçti, bu bir senede müzik kariyerinde neler değişti?

Dj’lik yapmaya devam ediyorum hala. Aynı zamanda, yarışmayı kazandıktan sonra Sonar House’ta aldığım prodüksiyon eğitimi beni bir üst seviyeye taşıdı diyebilirim. Şarkılara ve dj’liğe bakış açım değişti. Şarkı yapmaya başladım. Dj’lik yapmak isteyen insanlara önerim prodüksiyon eğitimi almaları.

Yaptığın şarkıları paylaşmayı düşünüyor musun?

Bekletiyorum, paylaşmanın biraz daha zamanı olduğunu düşünüyorum.

Bildiğimiz gibi Battle of the DJs’in 2019 başvuruları açıldı. Katılacaklara verebileceğin tavsiyeler var mı?

Öncelikle katılmak isteyen herkese başarılar diliyorum. Şöyle bir tavsiye verebilirim; ben seti hazırlarken tamamen kendi tarzımı çaldım. Ortamın veya jürilerin tarzlarına göre karar vermedim. Kendimi en rahat hissettiğim tarzda bir set hazırladım. Onlara da sevdikleri ve kendilerini daha rahat hissettikleri tarzda çalmalarını önerebilirim.

Gökçe Gök Yazar: