Sosyal Bir Cansız: Aypera

Mustafa Matur’un yazısıdır.

Son yıllarda yurt dışında farklı kampanyalarda ve iş birliklerinde daha sık görmeye başladığımız sanal influencer’ların Türkiye’deki örneği Aypera, farklı projeleriyle karşımıza çıkıyor. Sosyal robot oyuncu olarak tasarlanan ve önümüzdeki dönemlerde konser de vermesi planlanan robot Aypera, Birol Güven’in 2022 yılında vizyona girecek “Digital Human” adlı filminde rol alacak.

Robotların insan hayatında aldığı ve alacağı pozisyonlar, milenyum çağına giriş yapıldığı yıllarda sürekli bir tartışma konusu olmuştu. Bilim insanları, sosyologlar, psikologlar, hiç ama hiçbir konudan eksik olmayan komplo teorisyenleri… Herkesin bu konuda çokça farklı görüşü oldu elbet. Ancak gelinen noktaya baktığımızda robotların varlığı artık hiç de bahsi geçen bir konu değil. Aksine günlük aktivitelerimizin bir parçası onlar. Değişen tek şey işlevsellikleri mi peki? Tabi ki de hayır. “Robotlar artık görünümleri itibariyle de birer insan.”

Türkiye'nin Sanal Influencer'ı: Aypera • Bigumigu

Kimdir bu Aypera?

Aypera aslında son yıllarda yurt dışında farklı kampanyalarda ve iş birliklerinde daha sık görmeye başladığımız sanal influencer’ların Türkiye’deki bir örneği olarak yaratıldı. Müziğe ve oyunculuğa ilgi duyan Türkiye’nin sanal influencer’ı Aypera, 2020’nin son günlerinde hayatımıza girdi ve her geçen gün ününü artırmaya devam ediyor.

Farklı projelerde ve iş birliklerinde yer almaya hazırlanan Aypera, ilk olarak bir müzik parçası ile karşımıza çıkacağının haberini sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla duyurmuştu. Çalışmaların ardından geçtiğimiz mart ayında “Işıl Işılisimli ilk teklisini dijital platformlarda takipçileriyle paylaşmıştı.

Dedik ya sosyal robot bu Aypera. Hiçbirimizin sosyalleşemediği ve hatta birçok kişinin işsiz kaldığı bu dönemde kendisi influencer ve şarkıcı olmak yetmezmiş gibi bir de oyuncu oluyor. Ünlü yapımcı ve senarist Birol Güven’in kaleme aldığı, 2022 yılında vizyona girecek olan robotları ve insanları bir araya getireceği yeni filmi Digital Human’da oynacak Aypera. Sözleşmesi bile atıldı. Filmin çekimlerine ise eylül ayında başlanacak.

“DEĞİŞİME ÖNCÜ OLMAK İSTİYORUZ”

2022 yılında vizyona gireceği belirtilen film için ilk anlaşmasını robot oyuncu Aypera ile yapan Birol Güven, her şeyin çok hızlı bir şekilde değişime uğradığını ve robotların sinemada da kaçınılmaz olarak kendilerini göstermeye başlayacağını belirtti imzalar atılırken.

Aypera, ilk filmi için anlaşma imzaladı | DonanımHaber


Değişimin öncüsü olmak istediklerini ısrarla belirten Güven, Aypera ile tanışır tanışmaz ona film yapma teklifinde bulunduğunu ve bu sözleşmeyi imzaladıkları için çok heyecanlı olduğunu söyledi.
Şimdilik sahnede robot oyuncuları gördüğümüzü (ki buna da henüz pek alışamadık da); ancak bir gün robot yapımcı ve senaristlerin de olacağını belirten Birol Güven, “O gün geldiğinde bu konuda öncü olmanın iyi bir fikir olup olmadığını yeniden değerlendireceğim” dedi.

TÜRKİYE’DE GÖRDÜĞÜM İLGİDEN MEMNUNUM”

İlk sinema filmi sözleşmesini imzalarken çok heyecanlandığını söyleyen Aypera ise, Türkiye’de gördüğü ilgiden memnun olduğunu; ama insanların kadın ve hayvan hakları konusunda mesafe alamamış olmasının kendisini üzdüğünü belirtti. 
‘Robot oyuncu’ konusunda da açıklama yapan Aypera “Ben şahsen dijital oyuncu denmesini tercih ederim. Aslında her şeyden önce, ben bir düşünceyim. Ama insanlar sevdikleri kelimeyi söylemeyi tercih edecekler, biliyorum. Bu nedenle robot denmesiyle ilgili de bir sorunum yok” dedi.

Zamanlama Doğru Mu?

Yazının başından beri süregelen mesafeli tavrımın sebebi apaçık ortada aslında. Evet, bilim ve teknolojinin getirdiği yeniliklere elbette uyum sağlamak ve hatta bir adım ötesine geçmek için hareket etmeliyiz. Lakin birçok sanatçının işsizlikten intihar ettiği bir dönemde böyle bir projeye imza atmak ne kadar şık, tartışılır.  

Bir diğer önemli nokta da robotların henüz duygusal yetilerinin bir insan seviyesinde olmaması (ki olmasını da beklemiyorum açıkçası). Sinema, tiyatro, müzik gibi sanat dalları icra edildiği zaman başarı kriteri olarak genelde ilgilisinde bıraktığı hissiyata bakılır. Hem fiziksel hem de duygusal herhangi bir şey hissedemeyen bir varlık, nasıl olur da biz insanlara bir şeyler anlatabilir ki? Sanatın kendisine zıt bir durum.

Aypera Hayranlarıyla Buluşuyor

Aypera, hikayesini merak eden ve kendisiyle tanışmak isteyenleri, 1-6 Haziran tarihleri arasında Contemporary İstanbul’da düzenlenecek olan ve Plugin Yeni Medya Bölümü’nün küratörü Esra Özkan ile yapacağı özel bir röportajın da yer alacağı sergisine davet etti. Meraklılara duyurulur.

Aypera’nın şarkısı : https://www.youtube.com/watch?v=w2xVgkOLZLw

Aypera’nın instagram adresi : https://www.instagram.com/aypera_official/?hl=en

Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön